BUDAPEŠŤ 2019
- Anna Vanno
- Aug 17, 2019
- 8 min read
Ahoj, vítám tě u prvního příspěvku na blogu. Tentokrát přeskočím nějaký úvodní příspěvek protože se ti časem představím a dobře se poznáme. A navíc jsem normální člověk který se furt mění, takže co bych o sobě mohla napsat před měsícem, to bude zase za týden jinak. Ale pojďme k věci. Už je to víc jak měsíc co jsme se s přítelem vrátili z dovolené v Budapešti. V hlavním městě Maďarska jsme se rozhodli strávit rovnou celý týden. Budapešť jsme opravdu prošli křížem krážem a jelikož jsme tu byli již podruhé, řekla jsem si, že napíšu článek s užitečnými tipy na návštěvu míst či restaurací a tak dále. A ještě k tomu přidám spousty fotek abych tě navnadila k tomu abys tohle město navštívil/a:)

PROČ BUDAPEŠŤ NAVŠTÍVIT
Budapešť má rozsáhlé historické centrum a téměř zde nenajdete narozdíl od Prahy žádný panelový dům. Toto město bylo založeno v roce 1873 a to tvoří její kouzlo, všudypřítomné původní domy a tramvaje v dobové skořápce. Středem města protéká řeka Dunaj, přes kterou vede spostu nádherných mostů. Už jen to tě musí navnadit k návštěvě. Pokud si chceš pořídit nový kousek do skříně, v Budapešti je na to ten správný čas. Je zde vše levnější než v Česku a dá se ta krásně nakoupit, ovšem nezapomeň že v Maďarsku se platí forinty (HUF). Pokud chceš ochutnat různá jídla za též přívětivé ceny, je správný čas na to se projít Budapeští a zajít do restaurace. Tohle město se jen hemží stylovými kavárnami, restauracemi, bistry či zmrzlinárnami.
CHCI VYRAZIT DO BUDAPEŠTI, CO A JAK
Výlet jsme si naplánovali už 7 měsíců dopředu a to tedy už v lednu. Je to jistější, přece jen chceš vyrazit jistě v létě a v tuto dobu bude město plné turistů jako jsi ty. Pokud si chceš vybrat z více nabídek ubytování za lepší ceny, doporučuji plánovat s předstihem. V posledním roce jsem si oblíbila ubytování přes AIRBNB. Člověk si může vybrat ze spousty bytů od roztomilých malých dostačujících bytů až po luxusní byty s terasami. Navíc se pak člověk ve městě cítí jako jeho opravdový obyvatel.
Byt je skoro vždy s kuchyní, takže si můžu připravit oblíbená jídla a je to skvělý způsob když chci na dovolené ušetřit. Způsob ubytování je lehký, s hostitelem se domluvíš na čase příjezdu a odjezdu, dostaneš klíče a poté je jen většinou vrátíš do nějaké schránky. My jsme zvolili stejně jako minulý rok menší byt s klimatizací a kuchyňkou. Bytu jsme vytkli opravdu dost věcí, ale za klimatizaci v horku jsme byli rádi a dovolenou si užili. Bydlení nás vyšlo na 6,5 tisíce pro dvě osoby na 6 nocí. Měli jsme to všude blízko na památky a byt byl skvěle dopravně dostupný. Takže díky benefitu ceny a lokality mu jeho spoustu nedokonalostí odpustíme.
Stejně jako minulý rok jsme zvolili cestu vlakem, nicméně jsme ji lépe vychytali. Minulý rok jsme si koupili jízdenky až moc pozdě a jelikož jsme chtěli jet původně lůžkovým vozem, ten už na nás logicky nezbyl. Vzali jsme tedy variantu kupé, vybrali si jedny z posledních míst a nakonec vyrazili. Opravdu nedoporučuji jet 10 hodin z Budapešti či tam v přecpaném kupé. Pravděpodobně se nebudeš moct uvelebit celou cestu, nebo ti bude kvůli silné klimatizaci zima a nebo tě budou v noci budit lidé a ptát se zda je tu volno. Budeš rád když chytneš s vagón s wifi aby ses nějak ty 3 hodiny co stojíš v Břeclavi zabavil.
Opravdu nerada cestuji autobusem a proto jsme tento rok pro cestu tam zvolily vlak ČD z Prahy do Budapešti, který jede 6hodin a nějakých 30minut. Což je čas za který se stihneš vyspat a zároveň se podívat i na film. Taková cesta tam nás vyšla s ISIC průkazem na 1300kč za oba. Což je skoro stejné jako cena autobusu, ale jet vlakem je mnohem pohodlnější.
Cestu zpátky jsme si ale chtěli udělat legendární a splnily si malý sen a jeli lůžkovým kupé. Sice nás to stálo 2x více (2750Kč i s místenkou) než cesta tam ale byl to skvělý zážitek. Za tu cenu ale dostanete skvělý komfort, čistá prostorná lůžka, vodu, umyvadlo v kupé, ráno vás vzbudí budík půl hodiny před příjezdem a dostanete od ČD chutnou snídani až pod nos.
Co za to určitě stojí tak to, že v Budapešti je skvělé MHD. Najdete tu 4 linky metra, z něhož jedna je M1 historická a ikdyž si možná myslíte, že se souprava při jízdě rozpadne je kouzelná a určitě stojí za to se jím projet. Nynější soupravy M1 jezdí v Budapešti již přes 40 let.
Pokud se toužíte vrátit do starých časů, doporučuji se projet červenými trolejbusy zvanými Čabajka. Při jízdě tedy máte podobný pocit jako u jízdy metrem M1, pocit že nedojedete. Ale má to své kouzlo. Tyto autobusy v Praze jezdily naposledy dvacet let zpátky, no a teď jsou v Budapešti.
Budapešť má ale i velice moderní a vyspělé stránky MHD. Nové stanice metra M4 a M2 jsou moderní a vzdušné a velice fotogenické. Navíc zde jezdí soupravy metra, které nemají řidiče a jezdí automaticky.


Lístek na MHD je vcelku levný, na týden vyšel na 4950 FT což je cca 400CZK. Doporučujeme si jízdenku zakoupit, skoro v každé stanici najdete revizora hned u vstupu, takže jinak než s jízdenkou se do metra nedostanete. Pokud se v Budapešti budete zdržovat méně než týden, můžete si vybrat z dalších druhů jízdenek.
Jednorázová (nepřestupní) – 350 HUF (30 CZK)
Přestupní (2 jízdy) – 530 HUF (45 CZK)
Blok 10 lístků – 3000 HUF (225 CZK)
24 hodinová jízdenka – 1650 HUF (140 CZK)
JSEM V BUDAPEŠTI, KAM ZAJÍT? Přítel plánoval co navštívíme už spoustu měsíců dopředu. Minulý rok jsme v Budapešti strávili necelé dva dny, takže jsme skoro nic nestihli, proto doporučuji tu strávit nejméně 4 dny. Za týden jsme stihli projít všechny místa kam jsme chtěli a v následujících řádcích vám dám tipy na to co jistě navštívit.
1. CITADELLA
klikni na šipku abys viděl/a více fotek!
Nejlepší je vystoupit na zastávce metra M4 Szent Gellert tér, vystoupíte přímo u lázní Gellert, pár kroků od Gellértovy hory, kde se Citadella se sochou svobody nachází. Doporučuji se projít celým parkem hory, my jsme šlapali k Citadelle o mnohem déle, protože jsme si každóu chvíli užívali krásných výhledů ze zapadlých laviček či rozhleden, které jsou rozmístěny všude po kopci.
2. TERMÁLNÍ LÁZNĚ SZECHÉNYI
K lázním se dostanete přímo metrem M1 ze zastávky Széchenyi fürdő. Tyto lázně byly vybudovány v roce 1913, takže prostředí je opravdu krásné. I přesto, že v lázních bylo dost lidí, byl to skvělý relax. Lázně jsme navštívili ve večerních hodinách a vstup se pohyboval okolo 5000huf (cca 400CZK). Kompletní ceník najdete zde: http://www.szechenyibath.hu/prices
3. NÁMĚSTÍ HRDINŮ
K jednomu z nejznámějších náměstí se též dostanete metrem M1 ze zastávky Hosok tére. Je součástí světového dedictví UNESCO vybudování náměstí je spojeno s oslavami tisíciletí od obsazení Karpatské kotliny Maďary roku 1896. Za náměstím se nachází rozsáhlý park, v kterém se nachází i již zmiňované lázně Szechényi.
4. TRŽNICE CENTRAL MARKET HALL

Na břehu Dunaje se nachází měststká rozsáhlá tržnice Central market hall. Dostanete se na ní metrem M4 ze stanice Fovám tér. Na tržnici mě uchvátila nabídka čerstvého ovoce a zeleniny (asi tak jako každého vegetariána) a přítele zase nabídka masa a maďarských klobás (asi tak jako každého pořádného masožravce). Na tržnici se dá sehnat i oblečení (to jsme ovšem neprocházeli) a různá koření, hlavně maďarská paprika. Doporučuji si tržnici projít celou a koukat se na ceny. Co v jednom stánku seženete za levno, o dva stánky dál může být mnohem dražší. V neděli je tržnice vždy zavřená, jinak je vždy otevřená od šesti, doba uzavření je v 18:00. V sobotu je otevřená do 15:00 a je prý stánků otevřeno méně, takže doporučuji tržnici navštívit ve všední den.
4. MATYÁŠŮV CHRÁM A BUDÍNSKÝ HRAD
Tento chrám je římskokatolický gotický chrám nacházející se blízko Budínského chrámu, proto jsme tyto dvě návštěvy spojili. Obě dvě stavby se nacházejí blízko sebe na kopci, můžete ho vyjít během pár minut pěšky nebo se projet známou lanovkou. K lanovce se dostanete z tramvajové zastávky Clark Ádám tér. Budínský hrad je historický hrad, původně palác a sídlo uherských králů. V areálu Budínského hradu se nachází Maďarské historické muzeum, Maďarská národní galerie a Széchenyiho národní knihovna.
5. SZECHÉNYIHO ŘETĚZOVÝ MOST
Jet do Budapešti a neprojít se po tomto 375 metrů dlouhém mostě by byla škoda. Procházku přes most můžete spojit s předchozími dvěmi stavbami protože se most nachází přímo před lanovkou. Most vede přes Dunaj a spojuje historická města Budín a Pešť.
6. ORSZÁGHÁZ- SÍDLO PARLAMENTU
Tento státní dům je jeden z národních symbolů Maďarska a jednou z nejstarších vládních budov v Evropě. Byl vybudován v roce 1885. K parlamentu se též dostanete metrem M2 či tramvají ze zastávky Kossuth Lajos tér.
7. OSTROV MARGITSZIGET
Z návštěvy tohoto ostrůvku bohužel nemám žádné fotografie. Ostrov se nachází uprostřed Budapešti a je rekreační oblastí města s množstvím parků, termálními lázněmi a stadionem. Na ostrov se dostanete přímo autobusem na zastávku Zenélőkút. Na samotném ostrově je více zastávek MHD, takže doporučuji se podívat na mapu google, kde přesně budete chtít ostrov navštívit. Na ostrov se dostanete autobusy 26 a 226.
MÁM HLAD, KAM V BUDAPEŠTI NA JÍDLO
Jak už jsem zmínila Budapešť se hemží stylovými a kvalitními restauracemi a bistry kde se člověk může skvěle najíst. Jelikož jsme milovníci jídla tak náš seznam podniků které chceme navštívit byl opravdu obsáhlý. Tady jsou ty které nám přišli nejzajímavější, snad omluvíte, že některé fotografie jsou jen ilustrační a nejsou ze zrcadlovky :D
1. SMART KITCHEN
Malé bistro kde vám připraví skvělé asijské jídlo s sebou. Můžete si jídlo vybrat podle sebe. Vyberete si druh nudlí či rýže, zeleninu, omáčku a maso či tofu. My jsme si jídlo vychutnali v prostředí parku u Széchenyi fürdő. K bistru se dostanete chůzí za chvíli ze stanic metra Fovám tér nebo Kálvin tér.
2. 2 SPAGHI- FRESH BAR PASTA
V tomhle zapadlém bistru jsme si dali ty nejlepší těstoviny jaké jsme kdy měli. Vždy si můžete vybrat z druhu těstovin které jsou čerstvé a poctivé a omáčku. Já zvolila oblíbené pesto a přítel Aglio olio, obě dvě porce byly doplněny výborným parmezánem. Do bistra se dostanete pár minut pěšky ze zastávky metra Deák Ferenc tér.
3. BUDDHA MINI THAI WOK
Jak jsem pochopila toto bistro má více poboček, my jsme navštívili tu ze které se dostanete ze zastávky metra Bajcsy-Zsilinszky út. Funguje na stejném principu jako Smart Kitchen akorát máte na výběr z daleko větší nabídky. Jídlo je za přijatelné ceny a chutná výborně. My jsme bistro navštivili dvakrát, jednou po návštěve lázní když jsme měli okolo desáté večerní hodiny hrozný hlad a poté když jsme odjížděli tak jsme večeřeli spokojeně ve vlaku.
4. PIZZA MANUFAKTURA
Neznám člověka který by neměl rád Pizzu, tahle poctivá pizza určitě stojí za navštívení. Podnik najdete též pár minut chůze ze stanice metra Kálvin tér.
5. CAT CAFÉ BUDAPEST
Tuhle kavárnu bychom si oba nejraději odvezli do Česka. Jsme milovníci koček a tato kavárna byla úchvatná. Můžete si zde objednat Cappucino s obrázkem kočky nebo ťapkami, takže pokud jsi kočkomil jako my, tak tuto kavárnu musíš navštívit. Jelikož byla kavárna asi 4min chůze od našeho bytu, zašli jsme tam rovnou dvakrát.
6. MATRJOSKA KROSHKA
Zajímavé vegateriánské/ veganské bistro s přijatelnými vege burgery a hlavně vegetariánskými ruskými Pelmeni. Jelikož polovina mojí rodiny pochází z Ruska, tak jsem vždy milovala ruské taštičky plněné masem Pelmeni. Od té doby co nejím maso jsem je však neměla a proto jsem byla šťastná, že jsem je našla ve vegetariánské verzi. Též se nachází kousek od metra Kálvin tér.
7. BELLOZO
https://www.bellozzo.hu
Bellozo je síť restaurací s italskou kuchyní. Funguje podobně jako zmíněná asijská bistra. Vyberete si těstoviny a k nim omáčku a nebo zvolíte jednu z výborných pizz. My jsme navštěvovali pobočku, která se nacházela u metra M1 Oktogon.
8.MAMO GELATO
Posledním doporučením ode mě bude zmrzlinárna Mamo gelato. Pokud milujete italskou zmrzlinu nandávanou špachtlí, ovocnou či krémovou tak sem též musíte zajít.
A tímto je rozsáhlý článek u konce, doufám, že ti pomohl a že se co nevidět do Budapešti vydáš! Budu ráda za jakékoliv sdílení, komentář a hlavně přečtení.
Měj se krásně.
Anna Vanno
Commentaires